En del av
Artikeln innehåller reklamlänkar

Höstskor för barn — 10 foträta shoppingtips

01 sep, 2021 
https://image.motherhood.se/emilie-dalhamn.jpg.jpg?imageId=7310473&x=0&y=0&cropw=100&croph=100&width=1318&height=1318Emilie Josephson Dalhamn

Höstormarna står för knuten och så även barnens behov av lite varmare skor eller kängor. Vi listar höstens nyheter på skofronten.

Annons
TV: Det här gäller när skolan öppnar efter sommaren
TV: Det här gäller när skolan öppnar efter sommaren

Hösten att faktum och för barnen betyder det att sommarskorna byts mot höstskor. Vi har letat fram några riktig fina nyheter på skofronten.

Höstskor för barn

Så hur ska man tänka när det gäller skor för mellansäsong? Höstskor för barn får gärna vara vattenavvisande, ha en rejäl sula och hålla värmen utan att för den skull vara fodrade som vinterkängan.

Höstkänga i läder

Ljusbruna kängor i läder med praktisk dragkedja på sidan , du hittar dom här (länk till Åhléns).

Annons

Trainers från Veja

Inspirerade av den vuxna förlagan kommer nu ett par coola höstsneakers från Veja. Du hittar dem här (länk till Arket)

Vattentätt från Kavat

Lätt känga från Kavat med kardborreband som är helt vattentäta. Du hittar dem här (länk till Åhléns).

Tretorn rubber boots

Dessa låga stövlar med inbyggd socka är perfekta för regniga och blöta höstdagar. Du hitta dem här (länk till Arket).

Annons

Chelsea-boots

Kängor från Kavat med rejäl gummisula och ovandel i läder. Du hittar dem här (länk till Åhléns).

Funktionella sneakers

Från Reima kommer dessa funktionella sneakers, du hittar dem här.

Känga från Primigi


Marinblå kängor i mocka från Primigi. Du hittar dem här

Annons

Höstsneaker från H&M

Cool höstsneaker till bra pris från H&M, du hittar den här (länk till butik).

Leopardsneaker


Coolast i stan blir hen med dessa leopardsneakers från märket Bisgaard. Finns upp till storlek 27 och du hittar dem här.

Kängor med kardborreband

Storsäljare till höst och vår är dessa kängor från Reima. Du hittar dem här.

Annons
Annons
Innehåller reklamlänkar